Jak a kdy správně užívat protein?

Od Publikováno: 30 dubna, 2021Aktualizováno: 31 května, 2021Kategorie: Suplementy0 komentářů

Pokud jste ve fitness světě noví, jistě si připadáte tak trochu jako Alenka v říši divů. Kromě toho, že musíte pochopit spoustu věcí kolem tréninku a stravování, vám jistě zvládnou zamotat hlavu i suplementy. Vlastně jenom pochopit význam proteinových doplňků může být nesmírně složitý. Zvlášť, když se naskytují otázky jako kdy ho používat, jaké zvolit dávkování, proč si ho vůbec koupit a mnohé další. Naštěstí pro vás dnes máme článek, v němž se pokusíme to nejdůležitější k proteinům objasnit. Jasně, stručně a přehledně, aby to pochopil každý.

Proč protein užívat?

Dnešní článek bychom rádi koncipovali především pro naprosté začátečníky, kteří se ve stravě ani suplementaci nevyznají, a proto bychom shrnuli jen ty nejvýraznější a nejpodstatnější informace. O proteinu jste již nejspíš slyšeli, víte ale proč ho vůbec používat? Zde je pár nejdůležitějších důvodů:

  • Bílkoviny z proteinů přispívají k budování svalové hmoty – Když dokončíte trénink v posilovně, tělo potřebuje pro co nejlepší regeneraci a následný růst svalů co nejrychleji živiny. Jak mu je dodat? Jednoduše odměrkou proteinu, který je prokazatelně dobře stravitelný a zároveň velmi chutný.
  • Zasytí vás s minimem sacharidů i tuků – Protein obsahuje primárně bílkoviny (správný doplněk by měl mít kolem 80% bílkovin), které mají velmi dobrý sytící efekt. Zároveň má ale jen minimum sacharidů či tuků. Jestli tedy hledáte ideální doplněk do diety, zvolte kvalitní protein.
  • Zabraňuje ztrátě svalové hmoty – Nemůžete v práci jíst pevnou stravu? Nebo prostě nestíháte? Protein podle vědeckých studií zabraňuje ztrátě svalů, což z něj dělá ideálního společníka nejen do posilovny, ale také na túry, do školy či do práce.
  • Jedná se o přírodní a potenciálně zdraví prospěšný doplněk – Protein není steroid! Nenarostou vám po něm svaly instantně, za tím stojí velká dřina. Přesto ho ale můžeme označit za doplněk s potenciálními zdraví prospěšnými efekty. Mnoho výzkumů jej spojuje s nižším tlakem, nižším cholesterolem a dokonce i díky obsahu cysteinu podle vědců podporuje přirozenou obranyschopnost.

Protein od Czech Virus MPS-5 PRO

Protein má celou řadu benefitů. A navíc úžasně chutná, i když neobsahuje zbytečné cukry navíc!

Jaký užívat?

Pokud jste se trochu porozhlédli po různých proteinech, jistě jste si všimli, že je každý jiný. Rozdělit je můžeme podle způsobu zpracování, zdroje bílkovin, rychlosti využití i celé řady dalších kritérií, ale tím nemá smysl začátečníkům motat hlavu. Jestli vás zajímá rychlé rozdělení proteinů z naší nabídky, můžete mrknout na samostatný článek, kde rozebíráme, jaký protein je pro koho vhodný. Co považujeme za důležité, je informace, na které se shoduje vesměs celá komunita. Skvělou volbou je obyčejný syrovátkový koncentrát doplněný o určité množství izolátu. Takovým doplňkem je třeba náš Pure Elite CFM, který patří k tomu nejlepšímu na trhu.

A proč syrovátka? Podle vědeckých rešerší podporuje optimální produkci anabolických hormonů (např. inzulinu), nabízí rychlou využitelnost po tréninku i během dne, obsahuje celou řadu bioaktivních frakcí s pozitivním efektem a někteří výzkumníci jej dokonce označují za prevenci rakoviny.

Pokud patříte mezi vegany, syrovátka coby živočišný produkt nepřipadá v úvahu. Naštěstí existují i veganské proteiny. Jelikož mají používané suroviny horší spektrum aminokyselin než syrovátka, vybírejte vždy protein, který bude kombinací více zdrojů. Skvělé je třeba použití hrachového, rýžového a sójového proteinu, což nabízí celá řada výrobců.

Protein od Czech Virus - Perfect Milkshake

Jste začátečníci a hledáte spolehlivý protein? Perfect Milkshake je skvělá volba po tréninku i během dne.

Jak ho používat?

Když už se tedy rozhodnete vzhledem k výše zmíněným benefitům protein koupit, budete se ptát: „Co s ním mám dělat?“ Odpověď je v tomto případě velmi jednoduchá. Většina proteinů má uvnitř odměrku, která představuje jednu dávku (není -li na balení uvedeno jinak). Klasický a běžný postup je jednu odměrku vysypat do šejkru, zalít studenou vodou, párkrát zatřepat a protein vypít. Bez jakýchkoliv starostí ale můžete odměrku (nebo jiné množství) použít do různých pečených i nepečených receptů, kaší nebo pudinků. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Pro inspiraci můžeme doporučit naše recepty, kde protein využíváme pravidelně.

Kdy ho užívat?

Už víte proč, jaký i jak jej používat. Určitě vás ale zajímá i to, kdy je možné si protein namíchat a vypít. Pravda je taková, že v případě načasování proteinu neexistuje špatná možnost. Ideální je samozřejmě vědět, kolik bílkovin zhruba potřebujete za den přijmout a tomu uzpůsobit počet dávek proteinu. Pokud chcete jídelníček obohatit jen jednou dávkou denně (a že je to dostačující pro spoustu začátečníků), dejte si ji zhruba 15 minut po skončení tréninku. 

Jestli ale máte zrovna den bez tréninku nebo preferujete protein v jinou dobu, nic závažného se neděje – prostě si protein dopřejte, když máte zrovna chuť. Může to být na snídani, svačinu v práci nebo klidně před spaním. Jen si dávejte pozor na to, aby váš příjem bílkovin nebyl příliš vysoký, protože to může v dlouhodobém horizontu negativně ovlivnit vaše zdraví.

Nejkvalitnější protein Pure Elite CFM

Protein Pure Elite CFM

Vyzkoušejte jeden z nejkvalitnějších proteinů na trhu. Obohacený o probiotické kultury a trávicí enzymy.
Chci ho vyzkoušet!

Na co si dát pozor a co nedělat?

V případě syrovátkového proteinu dokonce ani není příliš mnoho omezení, kterým by bylo třeba věnovat pozornost. Dobré ale je si zapamatovat, že po tréninku byste měli protein míchat s vodou, nikdy ne s mlékem, rostlinným mlékem ani ničím podobným. Tuk totiž prodlužuje vstřebávání bílkovin a po cvičení je žádoucí co nejrychlejší využití. Jindy během dne je ale vcelku jedno, zda protein mícháte ve vodě či mléce.

A dobré je také pravidelně vyplachovat šejkr. Pokud ho necháte špinavý v tašce do posilovny týden, můžete pak celý shaker vyhodit, protože toho nepříjemného zápachu z něj se zbavíte jen horko těžko.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést alespoň základní přehled o syrovátkových proteinech. Určitě byste měli vědět, že skvělou volbou je vždy syrovátkový protein – v takovém případě můžete vybírat ze skvělého Pure Elite CFM nebo cenově dostupnějšího Perfect Milkshake. Oba skvěle chutnají a vy si je tak budete moci dopřát kdykoliv během dne, i když nejlepší doba je na ně po tréninku. Protein vždy stačí rozmíchat ve vodě za pomoci obyčejného šejkru a vypít. A nebojte, protein není steroid a při dodržování doporučeného dávkování nemá naprosto žádné vedlejší účinky. Naopak, je zdraví prospěšný, protože se postará o váš mikrobiom a podpoří nárůst svalů.

Nebylo vám něco jasné? Nebo máte dotaz ohledně něčeho, co v článku nezaznělo? Dejte nám vědět v komentářích! Rádi vám buď odpovíme, nebo se inspirujeme pro tvorbu dalších článků.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Sdílet tento článek.