Nitro Virus – ideální doplněk pro trénink kdykoliv během dne

Od Publikováno: 23 března, 2021Aktualizováno: 31 května, 2021Kategorie: Suplementy0 komentářů

Máte pocit, že už jste vyzkoušeli snad každý existující předtréninkový doplněk, ale všechny fungovaly jakoby jen na půl? Není to nic neobvyklého, jelikož žádný pre-workout není dokonalý a každý sportovec má lehce odlišné potřeby. Přesto existují látky, které jsou před tréninkem prostě a jednoduše skvělé. Jednou z nich jsou nitráty obsažené třeba v našem produktu Nitro Virus. A jelikož mnohým sportovcům není jasné, jak nitráty fungují a jakým přínosem mohou být pro jejich trénink, bude tématem našeho dnešního článku právě Nitro Virus.

Fungují nitráty lépe než arginin a citrulin?

O tom, že oxid dusnatý (NO) rozšiřuje cévy, jste už jistojistě alespoň párkrát slyšeli. Většina z vás pravděpodobně ví i to, že jeho produkci lze zvýšit podáváním některých suplementů – známými příklady jsou třeba arginin nebo citrulin. O nitráty (známé též pod českým ekvivalentem dusičnany) se už ale zajímá málokdo. Jedná se přitom o látky schopné opravdu masivní podpory prokrvení svalů, snížení poptávky svalů po kyslíku, a tím pádem i pozdějšího vyčerpání energetických zásob organismu. Z chemického hlediska jsou nitráty totiž estery kyseliny dusičné (HNO3). V důsledku toho v organismu dochází k jejich redukci, čímž efektivně a poměrně rychle vzniká oxid dusnatý.

A právě ve výše popsaném mechanismu je odhaleno, proč jsou mnohem lepší volbou než třeba takový arginin. Aby se z argininu (a potažmo citrulinu, který se na arginin změní až v našem organismu) vůbec mohl syntetizovat oxid dusnatý, je zapotřebí poměrně složitý enzym zvaný eNOS (z anglického Endothelial nitric oxide synthase). Problém je ale v tom, že koncentrace tohoto enzymu je nejvyšší v klidovém stavu – jakmile začnete se cvičením, jeho množství se snižuje a efektivita klesá. Jinak řečeno z argininu a citrulinu vytěžíte nejvíce při podání s dostatečným odstupem před tréninkem. Nitráty na tento enzym vázány nijak nejsou a díky specifickému metabolismu začínajícímu již v ústní dutině mohou prokrvení podpořit i kdykoliv v průběhu tréninku.

Prošly nitráty nějakými vědeckými studiemi?

Mnoho sportovců má často pocit, že doplňky stravy jsou určené jenom pro sportovce a kromě toho, že mohou usnadnit přibírání nové svalové hmoty, vlastně nemají žádné benefity. To je ale nesmysl a nitráty jsou toho jasným důkazem. Kromě toho, že se při jejich suplementaci dočkáte mnohem lepšího prokrvení, mají také prokazatelně schopnost snižovat krevní tlak u osob trpících hypertenzí. Díky tomu můžeme mluvit o nitrátech také jako o látce důležité pro kardiovaskulární zdraví – a není se čemu divit, vždyť mezi hlavní zdroje patří kořenová a listová zelenina, jejichž blahodárné účinky na celou oběhovou soustavu bývají skloňovány v laických i odborných textech. A nejvýznamnějším zdrojem je právě červená řepa, kterou používáme i my při výrobě našeho doplňku Nitro Virus.

Pokud jde o efekt napumpování svalů, jsou nitráty bezkonkurenční. Mnohé odborné poznatky popisují, že u intenzivních tréninků (ať už se bavíme o trénincích s vyšším počtem opakování, nebo o trénincích s krátkými pauzami) jsou nitráty schopné snížit poptávku svalů po kyslíku, což je samozřejmě enormně výhodné. Pokud svaly nemají dostatek kyslíku, začne se v nich tvořit kyselina mléčná způsobující nesnesitelné pálení. Čím menší nároky svalů na kyslík jsou, tím později se kyselina mléčná začne tvořit, a tím více opakování budete schopni provést, než budete kvůli bolesti nuceni přestat. Jinak řečeno s použitím Nitro Virusu před tréninkem vydržíte více a vaše svaly dostanou zcela nový impuls k růstu.

Čerstvá šťáva nebo raději suplement?

Ačkoliv to zní až neuvěřitelně, v celé řadě konkurenčních produktů najdete 1 až 2% nitrátů. My v Czech Virusu jsme se jako vždy rozhodli jít cestou kvality, a proto jsme náš extrakt z červené řepy standardizovali hned na 10% nitrátů. To je množství, jaké se překonává jen velmi těžko. V praxi vám totiž stačí jen a pouze 4 kapsle, abyste přijali 200 mg nitrátů, a tím pádem z tréninku vytěžili naprosté maximum.

Druhým možným řešením je samozřejmě pití čerstvé šťávy z červené řepy, špenátu nebo jiné listové (respektive kořenové) zeleniny. Abyste měli představu, 200 mg nitrátů najdete zhruba ve 100-150 ml takové šťávy – bohužel spolu s 10 gramy jednoduchých cukrů. Problém je především v tom, že pití čerstvé šťávy z řepy se samozřejmě velmi prodraží, pokud vám neroste na zahradě. Jedna dávka Nitro Virus (4 kapsle) vás vyjde na 11 korun, což z hlediska pravidelné konzumace před tréninkem vychází finančně rozhodně lépe. Pokud ale přesto trváte na tom, že chcete před tréninkem místo nakopávače pít řepnou šťávu, nic vám nebrání. Můžete do ní přidat třeba odměrku našeho M3/s Pump a užít si kvalitní trénink bez jakýchkoliv stimulantů.

Kapsle Nitro Virus

4 kapsle obsahují 200mg nitrátů, což je cca jako 150ml šťávy z řepy.

Samotné nebo v kombinaci s předtréninkovkou?

Na nitrátech je nejlepší, že to nejsou stimulanty a jejich příjem tak není nijak zásadně limitován – můžete je používat během dne, večer a takřka v jakémkoliv množství (ačkoliv nedoporučujeme překračovat dávku 8 kapslí denně). V případě takového kofeinu si nemůžete dovolit přijmout extrémně vysoké množství, protože by se projevilo negativními důsledky. Nitráty si můžete dát před tréninkem samotné, v případě večerního tréninků se případně hodí je kombinovat jen a pouze s M3/s Pump a pokud nejste nijak limitování třeba rozpočtem a chcete opravdu pořádný trénink se skvělým napumpováním, zvolit můžete třeba osvědčenou kombinaci 4 tablet Nitro Virusu, jedné odměrky Beast Virusu V.2 a jedné odměrky M3/s Pump bez stimulantů. Vše se zkrátka odvíjí jen a pouze od vašich možností.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že nitráty jsou látky, které podle mnohých vědeckých studií ovlivňují jak prokrvení při tréninku, tak i celkový stav kardiovaskulárního systému. Je možné je užívat jak ve formě suplementů, tak přímo z různých zeleninových šťáv, které vás ale vyjdou podstatně dráž. U doplňků stravy je nutné si hlídat především obsah nitrátů. Mnohé extrakty z červené řepy totiž nabízí až směšně nízký obsah nitrátů, a jsou tím pádem k ničemu. Skvělou volbou je proto náš Nitro Virus, který obsahuje hned 10% nitrátů, a váš trénink tak dosáhne na úplně novou úroveň.

Nitro Virus produkt

Nitro Virus

Nitráty jsou součástí zelené listové zeleniny a patří mezi látky, které pomáhají se „svalovou pumpou
Chci Nitro Virus(549Kč)

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Sdílet tento článek.