Mýty o kokosovém oleji – aneb kde je pravda?

Od Publikováno: 22 prosince, 2020Aktualizováno: 31 října, 2021Kategorie: Výživa0 komentářů

Před pár lety zažil velký boom. Je k dostání na pultech téměř v každém obchodě. Zejména pak v oddělení se zdravou výživou. Bio, raw, healthy. Vhodný pro vaření, čištění  zubů,  jako  maska  na  vlasy,  pleťový  krém  nebo odličovač. Vlastně zázračný produkt hodící se doslova na vše!

Pohledy na kokosový olej se napříč internetem různí. Odborníci vs. marketingový tah firem zastávají zcela  odlišné  názory.  Jaká je tedy pravda o jeho složení? Je skutečně tak zázračný a zdraví  prospěšný,  jak  se  tvrdí nejen na obalech? Pojďme si společně kokosový oříšek rozlousknout…

Kokosový olej, jak už název napovídá, je olej čili tuk rostlinného původu. Získává se z plodů palmy kokosovníku ořechoplodého (Cocos nucifera), přesněji řečeno z jeho vyzrálých ořechů. Pěstuje se zejména v jihovýchodní Asii a v Indii. Celosvětová produkce se pohybuje kolem 5-6 milionů tun ročně. Jedná se o 2 % celkové spotřeby rostlinných olejů na světě. Své uplatnění nachází zejména v chemickém průmyslu, kosmetice, ale také v medicíně.  V potravinářství se kokosový olej osvědčil jako vhodná náhrada mléčného tuku, zejména v mražených pochutinách a zmrzlinách. Dále na něj určitě narazíme v pečivu, levných pekařských výrobcích nebo popcornu.

MÝTUS Č. 1: VHODNÝ DO DIETY

Oleje se obecně řadí mezi tuky, makroživinu s výraznou energetickou denzitou, protože 1 g tuku obsahuje 9 kcal (32 kJ) energie, kdežto 1 g sacharidů nebo bílkovin jen 4 kcal (16 kJ). Z toho jednoduše musíme usoudit, že se jedná o vysokokalorickou potravinu. Stejně jako u ostatních tuků, v redukčním režimu je vhodné příjem snížit. Proto každé jídlo o tento tuk obohacovat nedoporučujeme. Hubneme díky kalorickému deficitu, ne zázračným účinkům kokosového oleje.

Kokos

Z jednoho kokosu vznikne průměrně 75 ml kokosového oleje

MÝTUS Č. 2:  JE PROTIZÁNĚTLIVÝ A CHRÁNÍ SRDCE A CÉVY

Pro detailnější vysvětlení musíme okrajově zabrousit do středoškolské chemie. Tuk je obecně ester vyšších karboxylových kyselin s trojsytným alkoholem (nejčasteji s glycerolem). Dohromady toto duo tvoří tzv. mastnou kyselinu (MK).

Ty podle struktury a charakteru chemické vazby dále rozdělujeme do dvou základních kategorií: nasycené (SFA; saturated fatty acids), které mají pouze jednoduché (nasycené) vazby. Nasycené mastné kyseliny nalezneme zejména v tucích živočišného původu (máslo, sádlo, tučné maso, mléko, žloutek), ale také právě v palmovém  či kokosovém oleji.  Druhou skupinou jsou nenasycené MK, které můžeme dále specifikovat na podskupiny mononenasycené (MUFA; monounsaturated fatty acids) a polynenasycené (PUFA; polyunsaturated fatty acids) mastné kyseliny, které obsahují více dvojných vazeb a známe je nejspíš pod pojmem omega 3 a 6 mastné kyseliny

Z hlediska prospěšnosti pro lidské zdraví ve výživě upřednostňujeme nenasycené, jelikož jsou protizánětlivé a mají protektivní funkci na srdečně-cévní systém. Náš kokosový olej se bohužel z větší části skládá z 82 % nasycených MK. Pro porovnání, věčně proklínané vepřové sádlo obsahuje pouze 40 % nasycených MK, tedy o polovinu méně. Naopak zastoupení PUFA u kokosového zázraku dosahuje zhola 2 %, což je žalostně málo. Vyplývá nám z toho, že jeho složení není příliš vhodné.

Podrobné složení 100 g kokosového oleje podle USDA (US Department of Agriculture) (4)

  • 82,5 g SFA
  • 41,8 g kyselina laurová
  • 16,7 g kyselina myristová
  • 8,4 g kyselina palmitová
  • 5,3 g kyselina kaprilová

MÝTUS Č. 3: SNIŽUJE HLADINY LDL-CHOLESTEROLU

Nasycené tuky v kokosovém oleji prokazatelně zvyšují hladinu cholesterolu, triacylglyceroly a LDL lipoproteinové částice, tzv. “zlý cholesterol”, který tuk ukládá ve tkáních. Zejména pak ve stěnách cév, což v kombinaci s kouřením, nesprávnými stravovacími návyky a nadměrnou konzumací alkoholu podporuje vznik zánětu a tvrdých tukových  plátů (ateromů), které jsou podkladem pro vznik nevratného kornatění tepen, aterosklerózy. Průsvit cévy se zužuje, krevní tlak narůstá a s ním i riziko vzniku srdečního infarktu, cévní mozkové příhody nebo ucpání tepny krevní sraženinou. Podtrženo sečteno: jejich zvýšená konzumace poškozuje cévní řečiště a srdce

Rozsáhlý článek, který vydala Oxfordská univerzita v roce 2016, popisující 8 klinických a 13 observačních studií, všechna tato negativa potvrzuje. Pokud však existují články a studie, které naopak potvrzují pozitivní efekt kokosového tuku na lidské zdraví, je nutné si uvědomit pár faktů: zkoumaným vzorkem byla vesměs populace Polynésanů, jejichž stravování a aktivní způsob života je mnohem pestřejší než u lidí v zemích západního světa. V jejich jídelníčku se totiž ve větší míře objevuje mimo jiné vysoká konzumace zeleniny a ovoce, potravin bohatých na vlákninu, mořských plodů a ryb – a ty, jak už víme, jsou zdrojem PUFA a mají schopnost nasycené MK na buněčných receptorech vyblokovat.

MÝTUS Č. 4: JE ZDROJEM MCT TUKŮ

MCT (medium chain triglycerides) jsou mastné kyseliny se střední délkou řetězce. Jsou hojně využívány ve vytrvalostních sportech, jelikož jsou pohotovým zdrojem energie. Ze střev jsou přímo transportovány do jater a k jejich štěpení není potřeba žluč.  Při extrémní fyzické dlouhotrvající zátěži, jako jsou vytrvalostní běhy, maratony aj., dochází k velké produkci laktátu. Studie potvrzují, že sportovci, kteří před sportovním výkonem doplnili MCT tuky, měli po skončení nižší hladiny laktátu. (3)

Bohužel kyselina laurová, která v kokosovém tuku převažuje polovinu složení, podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) mezi tyto MCT tuky nepatří. Čili tvrzení je mylné. Kokosový olej se tak dá označit pouze jako pseudo-MCT.

MÝTUS Č. 5:  SKVĚLÝ PRO SMAŽENÍ

Při smažení nebo fritování je nutné tuk dostatečně rozehřát. Kouřový bod je teplota, při které se z oleje začne kouřit a nutriční látky v něm obsažené se kazí. Panenský kokosový olej má kouřový bod okolo 177 °C, čili jeho stabilita nám dovoluje na něm smažit. Tak či onak, přepálené mastné kyseliny jsou znehodnocené, podporují vznik tzv. AGE´s (advanced glycation end products), které jsou prokázanými rakovinotvornými látkami, které poškozují bílkoviny v těle. Ostatně samotné smažení nebo fritování nepatří mezi dietní technologické postupy řazené do zdravého stravování, ne?

Smažení

Kokosový olej je vhodný pro šetrnou tepelnou úpravu, avšak není vhodný tam, kde se používají až moc vysoké teploty (např. fritování)

Doplnění redakce:

Zeptali jsme osob, pohybujících se v jiných odvětvích, aby nám objasnili užívání kokosového oleje na obličej, vlasy a zuby.

MÝTUS Č. 6: SKVĚLÝ NA PLEŤ A VLASY

Kokosový olej je skvělý pro masáž a krásně zvláčňuje kůži. Doporučujeme se ale vyhnout aplikaci na pleť. Proč? Stupeň komedogenity. Pohybuje se na škále od 0 do 5 a určuje, jak moc produkt ucpává póry. Kokosový olej dosahuje stupně až 4, což znamená, že vysoce ucpává póry a to má pak za následek právě tvorbu akné. Kokosový olej i kvůli jeho složení do pleti nepronikne a vytváří na ní vrstvu. Nedoporučujeme jej tedy na žádný typ pleti – výjimkou jsou pouze rty. Kokosový olej na vlasy lze používat, ale pouze krátkodobě. Kokosový olej na vlasu vytvoří vrstvu, která by se dala přirovnat silikonu, a díky tomu zabrání mechanickému poškození vlasu. Dá se tedy využít na rozčesání. Na druhou stranu právě vzniklá vrstva „silikonu“ zabraňuje, aby se výživa dostala do vlasu – nedoporučujeme tedy nechávat kokosový olej na vlasech dlouho působit.

Dominika Grigarová, poradkyně pro užívání kosmetických přípravků

MÝTUS Č. 7: KOKOSÁK JE SKVĚLÝ NA ZUBY

Jednou z „alternativních“ zubních vychytávek je v dnešní době tzv. oil pulling neboli převalování oleje v ústech, zejména toho kokosového pro svoji neutrální chuť. Procedura trvající 10-20 minut slibuje při dlouhodobém užívání snížení výskytu zubního kazu, zlepšení stavu dásní, zmírnění zápachu z úst a dokonce i vybělení zubů.

Avšak potenciální účinky této metody jsou založené na základním zubařském principu – čištění zubů. Tedy na dokonalém odstranění bakterií, které při nedostatečné nebo nesprávné ústní hygieně přetrvávají v dutině ústní a napomáhají tak vzniku zubního kazu, zánětu dásní a dalším onemocněním.
Má to však jeden háček – olej nemá žádný mechanismus, kterým by zuby efektivně zbavil bakterií, potažmo plaku. Bakterie se mohou po dobu převalování oleje v ústech ze zubů v malé míře uvolnit, avšak nikdy nedocílíme takového výsledků jako při čištění zubním kartáčkem, který plak mechanicky odstraní.

A co se týče bělení zubů, ani tuto schopnost olej nemá. Bělení je možné jen za pomoci peroxidu vodíku, nejlépe pod dohledem zubního lékaře.

MDDr. Lucie Přikrylová, stomatolog

Závěrem…

Co se týká vnitřního užívání, zázračný lék na rakovinu nečekejte. Je ale důležité, ostatně jako u všech potravin a produktů, sledovat kvalitu surovin a zpracování. Umí skvěle ochutit kaši a thajská kuchyně by bez něj nebyla to pravé ořechové! Neznamená to ale, že jej budeme používat do všech pokrmů a přisuzovat mu zázračné účinky jenom proto, že jej propaguje naše oblíbená fitnesska. 

(1) Boateng L, Ansong R, Owusu WB, Steiner-Asiedu M. Coconut oil and palm oil’s role in nutrition, health and national development: A review. Ghana Med J. 2016Sep;50(3):189-196. PMID: 27752194; PMCID: PMC5044790.
(2) https://www.vyzivaspol.cz/existuje-rozdil-mezi-kokosovym-olejem-a-kokosovym-tukem-nebo-se-jedna-o-jedno-a-to-same/
(3) NOSAKA, Naohisa, Yoshie SUZUKI, Akira NAGATOISHI, Michio KASAI, Jian WU a Motoko TAGUCHI. Effect of Ingestion of Medium-Chain Triacylglycerols on Moderate- and High-Intensity Exercise in Recreational Athletes. Journal of NutritionalScience and Vitaminology[online]. 2009, 55(2), 120-125 [cit. 2020-06-03]. DOI:10.3177/jnsv.55.120. ISSN 0301-4800. Dostupné z:http://joi.jlc.jst.go.jp/JST.JSTAGE/jnsv/55.120?from=CrossRef
(4) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1103857/nutrients
(5) https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/prehled-oleju.A180205_145817_behani_sehn

Autor článku

Bc. Karolína Vašků
Bc. Karolína Vaškůredaktor
Nutriční terapeutka z 1. lékařské fakulty UK, vystupující pod pseudonymem „Neboj se jíst“. Současně studuje 3. ročník všeobecného lékařství a pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Aktivní závodnice ve vzpírání, milovnice lidského těla a anatomie, protagonistka všestranného pohybu a zdravého stravování.

Sdílet tento článek.