Kalkulačka bazálního metabolismu Copy2023-08-23T12:31:21+02:00

Kalkulačka bazálního metabolismu Copy

K vypočítání hodnoty bazálního metabolismu vede spousta cest. Můžete buď navštívit speciální pracoviště, kde zjistíte přesný údaj nebo použít rovnice, které vám tento údaj spolehlivě odhadnou. Jedna z nejznámějších rovnic je Harris-Benedictova rovnice. Právě tuto rovnici využívá tato aplikace, která vám tak usnadní samotný výpočet.

Návod k použití kalkulačky

Stačí jen zadat údaje a kliknout na vypočítat. Tato aplikace zvládne navíc vypočítat průměrný energetický výdej i s pohybovou aktivitou. Stačí, když v kolonce „Pohybová aktivita“ zvolíte namísto „Chci zjistit pouze bazální metabolismus“ aktivitu, která vám odpovídá.

Kalkulačka

Věk let
Váha kg
Výška cm
Pohlaví Muž
Žena
Pohybová aktivita Chci zjistit pouze bazální metabolismus
Žádná – 0h/den
Lehká – méně jak 1h/den
Mírná – asi 1h/den
Střední – asi 1,5-2h/den
Těžká – více jak 2h/den
Vypočítaná hodnota:   kcal, což je   kJ.

Kolik toho mám vlastně sníst?

Pokud jste si nepočítali pouze bazální metabolismus, ale energetický výdej i s pohybovou aktivitou, musíte si uvědomit, že výsledná hodnota je teoretický energetický výdej, který vydáte za jeden den. Jestliže máte v plánu nabírat, musíte výslednou hodnotu navýšit o 10-20%. Pokud shazovat, snižte danou hodnotu o 10-20%. Pokud vás jen zajímalo, kolik vaše tělo spotřebuje při dané pohybové aktivitě, nemusíte dělat s danou hodnotou nic. Jednoduše – jestliže budete denně přijímat tolik kcal, co vám vyhodila aplikace, nebudete ani hubnout, ani přibírat.

Pokud jste počítali pouze bazální metabolismus, mějte na paměti, že tato hodnota není váš energetický výdej bez aktivity!

Podrobnější návod, jak nejlépe vypočítat energetický příjem a jak s ním zacházet najdete v těchto článcích:

[2. díl] Jak si sestavit jídelníček – nastavení konečného energetického příjmu

Od |20 listopadu, 2020|Kategorie: Výživa|Tags: , |

Vítám vás u dalšího dílu série “Jak si sestavit jídelníček”. Minule jsme si rozebrali základy o energii, řekli jsme si, kolik energie nesou makroživiny a spočítali si bazální metabolismus. Dnes

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Od |27 října, 2020|Kategorie: Výživa|Tags: , |

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Tato aplikace počítá s Harris-Benedictovou rovnicí, která zní takto:

Přejít nahoru