Jaké účinky má koenzym Q10 a jak bychom jej měli dávkovat?
Obsah článku
Fitko a suplementy jsou v dnešní době téměř neoddělitelné pojmy. Co by to bylo za trénink, po kterém by sis nedal svůj oblíbený protein? Nakopávače, BCAA, vitamíny, minerály, spalovače, omega 3 a hromada dalších suplementů je pro většinu sportovců v podstatě nepostradatelná. V Czech Virusu se ale snažíme kromě doplňků stravy podporujících výkon myslet také na zdraví. Přesně z toho důvodu si dnes představíme hlavní benefity koenzymu Q10, tedy látky naprosto nezbytné pro naše tělo.
Proč bych se o koenzym Q10 měl zajímat?
I když koenzym Q10 ani zdaleka nepatří mezi nejčastěji suplementované látky, jeho přínos pro náš organismus je obrovský. Přívlastek “elektrárna těla” si nevysloužil jen tak náhodou. Jednou z jeho hlavních funkcí je totiž tvorba energie, jelikož se podílí na procesu tvorby ATP. Právě ATP je hlavní buněčné palivo. Koenzym Q10 se nachází téměř ve všech buňkách lidského těla, konkrétně v mitochondriích. Je důležitý především pro játra, ledviny, plíce, reprodukční orgány, ale nejvíce z něj benefituje naše srdce. Srdeční sval totiž ke svému správnému fungování vyžaduje velké množství energie a té se mu dostává právě díky koenzymu Q10.
Přínosy koenzymu Q10 ale nekončí pouze navýšením hladiny ATP v těle. Slouží totiž také jako velice efektivní prevence proti srdečním chorobám a selhání srdce. To opět souvisí se skutečností, že z koenzymu Q10 těží především srdce. Studie navíc ukazují, že pacientům s vysokým krevním tlakem může pomoci léčba pomocí koenzymu Q10. Mezi nejdůležitější benefity této látky ale patří schopnost neutralizovat volné radikály a chránit buněčnou stěnu před oxidací. V konečném důsledku tedy můžeme říct, že správné fungování lidského organismu se bez koenzymu Q10 zkrátka neobejde. Jeho suplementace ti sice nepomůže k většímu bicáku, ale zdravé tělo taky není k zahození.
Fitko a únava jdou špatně dohromady. Jestli tě na tréninku často brzdí pocit únavy, může ti koenzym Q10 efektivně pomoct.
Kdo by měl koenzym Q10 užívat?
Ačkoliv je CQ10 pro tělo nepostradatelný, neznamená to, že ho by ho teď měl každý člověk bez výjimky začít suplementovat. Tělo si ho do jisté míry dokáže vyrobit samo, ale získáváme ho především z potravin. Nachází se zejména ve vnitřnostech (hlavně v játrech, srdci a ledvinách), v hovězím mase a v rybách (sardinky, makrely). Vegani jej mohou čerpat především z lískových ořechů, špenátu nebo například ze sojového oleje. Vyvážená strava je tedy jako vždy klíčem k úspěchu. Většině lidí by nemělo dělat problém dosáhnout doporučené denní dávky v běžné stravě. Z toho důvodu není suplementace CQ10 nezbytná pro každého.
Někteří lidé mají ale na své tělo vyšší nároky a s tím souvisí i potřeby jejich těla. A přesně v takovém případě je suplementace CQ10 zcela na místě. Řeč je především o sportovcích, kteří na tréninku nechávají opravdu vše a mají ve zvyku své tělo hnát až na hranice svých možností. Závodníci v dietě by měli doplnění CQ10 také zvážit, protože jejich tělo bude ve velkém energetickém deficitu. Zvláštní kategorií jsou starší lidé. Přívlastek starší může být trochu zavádějící, protože se bavíme o starších lidech vzhledem k průměrnému věku sportovců v posilovně. Lidé po čtyřicítce produkují asi o 30 % méně koenzymu Q10, což se pochopitelně projeví také na fungování jejich těla. Sportovci kolem třicátého pátého roku života by tedy měli postupně začít CQ10 suplementovat, i pokud to předtím nedělali.
Natural Coenzyme Q10 60
Když přijde na suplementaci, je samozřejmě důležité vybrat kvalitní produkt. Abychom zajistili, že náš Natural Coenzyme Q10 60 je opravdu nejlepší možností na trhu, vyrobili jsme ho metodou fermentace. To znamená, že veškerý koenzym Q10 obažený v jednotlivých kapslích je naprosto totožný s tím, který si naše tělo vyrábí přirozeně samo. Díky tomu ho organismus využije v největší možné míře, což pro uživatele znamená maximum benefitů. Stoprocentní využitelnost v kombinaci s možností nastavit si dávkování podle svých potřeb dělá z Natural Coenzyme Q10 60 jasnou volbu pro každého sportovce.
Fermentovaný koenzym Q10 je pro tělo využitelný v nejvyšší možné míře.
Jak koenzym Q10 dávkovat?
Doporučená denní dávka koenzymu Q10 je 30-60 miligramů. Náš Natural Coenzyme Q10 obsahuje v tobolce 60mg, tudíž by měla stačit pouze jedna tobolka denně. V závislosti na nárocích sportovce je možné dávku navýšit až na trojnásobek.
Natural Coenzyme Q10 |
Tento Coenzyme Q10 nabízí 60 mg aktivní látky v jedné kapsli. Produkt je vytvořen pomocí fermentace. Jedná se o 100% přírodní formu. |
Chci Natural Coenzyme Q10! |
Shrnutí na závěr
Koenzym Q10 je pro naše tělo velice důležitá látka, která se podílí na nespočtu procesů a je pro organismus v podstatě nepostradatelná. Slouží totiž jako elektrárna těla a přispívá k procesu tvorby ATP, neboli buněčného paliva. Nachází se téměř ve všech buňkách a lidské tělo si ho dokáže i samo vytvořit. Největší koncentrace koenzymu Q10 je v srdci, játrech a ledvinách. Především srdce z této látky benefituje nejvíce, protože má vysoké energetické nároky. CQ10 navíc pomáhá snížit krevní tlak a chrání buňky před oxidací. I přesto však není nutné, aby ho průměrný člověk doplňoval pomocí suplementů. Ve velkém množství se totiž nachází v přirozené stravě. Otázka suplementace je relevantní především pro opravdu trvdě trénující sportovce a pro lidi po třicítce.