Jak vybrat nejlepší multivitamín? Příručka a doporučení
Obsah článku
Často se mluví o tom, že multivitamíny představují základ suplementace každého sportovce. Méně často se ale zmiňuje, jak takový multivitamín vybrat. Roli totiž zdaleka nehraje jenom obsah účinných látek, ale mnohem více faktorů, které rozhodují o konečné využitelnosti a funkčnosti doplňku. A pokud intuitivně kupujete některý z levných doplňků, hned na úvod článků můžeme prozradit, že vyhazujete peníze z okna. Jak multivitamin tedy vybrat? A který doporučujeme? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Jak vybrat ideální multivitamín?
Bezchybný multivitamín je možná trochu utopie. Při hlubším zamyšlení by vám totiž mělo být jasné, že každý člověk má jinak nastavený jídelníček, a tím pádem disponuje jiným spektrem nutrientů přijímaných ze stravy. Teoreticky vzato by se tedy jako ideální mohlo jevit monitorovat nutrienty přijímané v dostatečném množství ze stravy a suplementovat jen ty látky, kterých nepřijímáte dostatek. Prakticky byste se ale v takové situaci nejspíš stali otroky jídla a to nikdo nechce. Proto by spíš než dokonalý měl multivitamín být univerzální, aby jej mohl užívat každý a všem přitom pomohl, ale neublížil. Pojďme se podívat na pár věcí, které je v produktu třeba hlídat:
Neplatí, že čím víc, tím líp
Jakmile se někde dočtete, že daný produkt pokryje veškerou potřebu nutrientů, je na čase být trochu skeptický. I kdyby nějaký takový produkt existoval, musel by se užívat ve velkých dávkách a stejně by musel obsahovat prvky, jejichž využitelnost by se navzájem negativně ovlivňovala. Jakmile se produkt tváří tak, že obsahuje všechno, je zpravidla nabitý levnými surovinami, které tvoří jakousi výplň produktu, a ty opravdu důležité složky, které jsou drahé, obsahuje pouze symbolicky.
Produkt, který dodá všechny potřebné látky najednou, zkrátka neexistuje.
Věnujte pozor atypickým, ale podstatným surovinám
Vápník najdete snad v každém produktu. Některé ho obsahují tolik, že denní dávku pokryjete jen z multivitamínu, jakoby se vůbec nepočítalo s tím, že pijete také syrovátkový protein, jíte jogurty, sýry nebo jiné mléčné výrobky. Rozdíl mezi průměrným a nadstandardním doplňkem ale dělají na první pohled nezajímavé suroviny. Přitom třeba takový gingerol obsažený v zázvoru, podobně jako kapsaicin nebo piperin, zlepšují využitelnost celého produktu a posouvají jej na jinou úroveň. Zatímco s gingerolem se setkáte jen ve vybraných multivitamínech, piperin (nebo kapsaicin) jsou poměrně běžnou složkou předtréninkovek včetně našeho Beast Virus® V.2.
Ruce pryč od netransparentního složení
Někteří výrobci jsou ochotni tvrdit, že jejich výrobek je celý naprosto jedinečný, a proto jednotlivé látky schovají za “patentovanou směs”, o které vlastně nic nevíte. A stejně tak jako si nekoupíte jídlo, u něhož nemáte nejmenší tušení, co obsahuje, byste to neměli dělat ani se suplementy. V praxi se totiž většinou jedná o mix nejlevnějších dostupných látek, na kterých mají prodejci marže.
Vápník je levnou surovinou, kterou výrobci rádi používají ve velkém. Zároveň ho ale najdete ve všech mléčných výrobcích a jeho suplementace ve velkých dávkách je tedy zbytečná.
Čistě rostlinný produkt je jen magnet na peníze
Mnoho produktů postavilo svoji kariéru na tom, že jsou čistě přírodní. Přitom mezi přírodním a synteticky vytvořeným vitamínem není žádný rozdíl – už jen z definice se rovná o dvě naprosto identické molekuly, které tím pádem musí být i identicky metabolizovány naším organismem.
Přírodní vitamíny rozhodně nejsou špatné a my je také v našich produktech používáme. Například v SuperVitě PRO V2.0 je vitamín D3 z lišejníku, jelikož syntetický vitamín D3 bývá syntetizován z ovčí vlny a my chtěli, aby SuperVita PRO V2.0 byla zároveň veganská. Je však nutno říci, že přírodní vitamíny často bývají až zbytečně drahé.
Možná ideálnější je kombinace syntetických vitamínů s přírodními extrakty, které obohatí multivitamínový suplement o celou řadu dalších účinných látek, které zároveň podpoří využití samotných vitamínů.
V SuperVitě PRO V2.0 například používáme směs rostlinných extraktů HerbalPower+, která se může pyšnit například zejména vysokým obsahem ženšenu a zázvoru, které, jak jistě víte, dokáží výborně také podpořit imunitu.
Leccos prozradí formy a zdroje složek
Když dva suplementy obsahují tentýž minerál, neznamená to, že jeho využitelnost je stejná. Zatímco výrobci levnějších produktů používají třeba oxidy nebo sulfidy, kvalitní produkty se vyznačují minerály v chelátových vazbách. Ty mají nejen lepší využitelnost, ale také mnohem širší spektrum účinků.
Příjem kvalitních minerálů zajistí v dlouhodobém horizontu lepší regeneraci i výkony.
Je lepší tekutý, nebo kapslovaný?
Pokud jste se poohlíželi po různých suplementech dostupných na trhu, možná jste si všimli, že některé jsou kapslované a jiné tekuté. Je dobré vědět, že každá z těchto variant má svá pro a proti. Tekuté multivitamíny se zpravidla musí konzervovat pomocí látek pro zachování čerstvosti (u naší SuperVita PRO V2.0 je to sorban draselný a benzoát sodný), ale zato nabízí častokrát mnohem větší množství účinných látek. Když jedna kapsle váží v průměru jeden gram (někdy je to více, jindy třeba jen třetina, záleží na výrobci a produktu), museli byste jich spolykat hned 15, abyste získali stejné množství látek jako v případě PROFI dávky naší SuperVita PRO V2.0.
Co se týče konzervantů, v případě SuperVita PRO V2.0 je obsah těchto látek na doporučenou denní dávku (15ml) menší jak 2mg. Za bezpečnou denní dávku těchto konzervantů se dle webu ferpotravina.cz se považuje množství až 25mg na 1kg tělesné hmotnosti. Jedná se tedy o opravdu zanedbatelné množství, které nemůže člověku nijak ublížit.
Jaký multivitamín doporučujeme vybrat?
Pokud jste článek dočetli až sem, možná už víte, kam jím směřujeme. Když zahrnete výše uvedená kritéria (která jsou pouhým konstatováním obecných faktů a odborných prací, nikoliv na míru šitým informacím, na základě kterých bychom doporučovali produkt), zjistíte, že na trhu existuje všeho všudy pár produktů, které v suplementaci sportovce s náročnými požadavky mohou efektivně fungovat. A naše SuperVita PRO V2.0 je právě jedním z takových suplementů. Otázky, které vás aktuálně možná napadají, jsou zodpovězeny níže.
Proč?
Protože z vlastních zkušeností víme, co sportovci potřebují. Vzali jsme naši (už tak vynikající) SuperVitu a zvýšili obsah klíčových látek, přidali nepostradatelné aminokyseliny i přírodní složky, které produktu dodávají obrovské spektrum různých bioaktivních látek a zároveň zajišťují skvělou chuť. Aby toho nebylo málo, přidali jsme i patentovaný Aquamin získaný z červených mořských řas. Ten je zdrojem až 72 látek jako je vápník nebo hořčík. Všimněte si, že na vápníku náš produkt opravdu nestojí, je zastoupen jen v množství opravdu doplňujícím běžný příjem ze stravy. Dá se tak říct, že jsme znovu vytvořili produkt, který na trhu jen těžko hledá konkurenci.
Náš revoluční mulťák SuperVita PRO V2.0
Kdy?
Kdykoliv v průběhu dne, ideálně ráno nebo když tě honí mlsná. SuperVita PRO V2.0 doporučujeme skladovat na tmavém a chladném místě, nevadí ani skladování v lednici. Jednou za den ji pak doporučujeme vytáhnout a potřebné množství vypít buď samotné z odměrky, nebo smíchané s vodou. Vzhledem k obsaženým látkám má příjemně ovocnou a lehce štiplavou chuť, ale zároveň si zachovává jen 2,4 gramů sacharidů, takže nenaruší žádnou dietu.
Kolik?
SuperVita PRO V2.0 je poměrně našlapaná záležitost, a proto jsme museli dávkování rozdělit do dvou kategorií. Pro většinu sportovců bude dostačující dávka STANDARD, tedy 7,5 ml jednou denně. Pokud ale cvičíte na plno a vážíte více než 100 kilogramů, měli byste přemýšlet o dávkování PROFI. To spočívá v užívání 7,5 ml produktu dvakrát denně, ideálně ve dvou různých dávkách, aby se účinné látky optimálně využily.
SuperVita PRO V2.0 |
Jeden z nejlepších mulťáků na našem trhu. Obsahuje minerály v chelátových vazbách, výtažky z rostlin a ovoce (Herbal Power+) a směs aminokyselin AminoBoost+ |
Chci SuperVitu! |
Vyplatí se připlácet za multivitamíny?
Existuje celá řada kritérií, podle kterých byste měli multivitamín vybírat. Mělo by být samozřejmostí, že nesáhnete po tom rádoby nejnabušenějším produktu plném vápníku a jiných ne vyloženě klíčových složek, že nenaletíte výrobcům zázračných přírodních vitamínů s lepší využitelností, ani že nenakoupíte nic využívající třeba minerály ve formě oxidů. Problém ale může pro někoho být v tom, že za produkty, které projdou tímto poměrně jemným sítem, si budete muset připlatit. Koneckonců i naše SuperVita PRO V2.0 stojí bezmála 500 Kč. Když si ale rozpočítáte, že naprosté většině sportovců bude stačit dávka 7,5 ml a balení vystačí na více než dva měsíce, vyjde vás jedna dávka zhruba na 7,5 Kč. A to je za základní suplement naprosto zanedbatelná částka, protože většina levných proteinů stojí mnohem více. Tak nad čím ještě přemýšlíte? SuperVita PRO V2.0 je jasná volba.