O imunitě mluví snad každý a pravidelně od konce léta až do zimy vycházejí různé články o tom, jak ji vlastně podpořit a nenakazit se některým z aktuálních onemocnění. Víte ale, co je imunita ve skutečnosti zač a co jí dělá opravdu dobře? V dnešním článku vám přinášíme kompletního průvodce imunitním systémem, díky kterému dost možná už nikdy nebudete vyhazovat peníze za rádoby zázračné komplexní preparáty slibující zlepšení imunity od prvního dne užívání. Jdeme na to!
Obsah článku
Co je imunita zač?
Pro imunitu se standardně používá mnoho různých definic, velmi často však můžete na odborných stránkách narazit na tu, že se jedná o schopnost organismu bránit vniknutí nežádoucích cizorodých látek do organismu a případně je efektivně likvidovat. Rovněž se můžete dočíst, že je to schopnost odolávat nejen různým nemocem, ale také stresu i různým vnějším či vnitřním vlivům. Imunita funguje v tzv. třech obranných liniích:
- první linie označuje kůži a slizniční membrány, které brání kontaktu bakterií a virů s naším vnitřním prostředím
- druhá linie označuje vnitřní linii, při které jsou leukocyty pomocí chemických signálů lákány přímo k napadené části těla
- třetí linie označuje specifickou adaptivní linii, která funguje jako reakce na specifické mikroorganismy a další cizí molekuly
Imunita bývá velmi často dávána do souvislosti třeba s konzumací ovoce.
Na čem je imunita závislá?
Ačkoliv definice imunity může znít poměrně jednoduše, ve skutečnosti se jedná o velmi komplexní systém, který je závislý na celé řadě různých věcí. Věřte tomu, nebo ne, ale je závislá třeba na zdraví našeho trávicího traktu, na tom, zda netrpíte chronickými onemocněními jako je cukrovka, obezitou, nebo zda jste kuřáci či jak často konzumujete alkohol. Naštěstí ale existuje řada způsobů, jak imunitu zlepšit. My pro vás máme hned 10 tipů:
10 tipů na posílení imunity
Dostatečně spěte
I když je spánek v dnešní době velmi podceňovaný, ve skutečnosti má obrovský význam a dokonce jsme to sepsali i v našem samostatném článku „Proč je spánek důležitý?“. Jakmile se dostanete do dlouhodobějšího spánkového deficitu, může se zvýšit vaše hladina kortizolu, který v kombinaci se zvýšeným množstvím stresu vytvoří podklad pro nejrůznější onemocnění, oslabení imunitního systému nevyjímaje. Zkuste si proto nastavit pravidelný spánkový režim a spěte dostatečně tak, jak to vaše tělo potřebuje.
Nebojte se fermentovaného jídla
I když to možná není úplně obvyklá rada, ve skutečnosti jsou fermentované potraviny, jako například zelí, neskutečně zdravé. Kromě celé řady benefitů jsou prokazatelně vhodné také pro naše střeva, neboť obsahují obrovskou dávku probiotik. Pokud fermentované potraviny z nějakého důvodu nemůžete, řešením mohou být i probiotika, která podle provedených studií také mohou podporovat imunitní systém.
Přestaňte pít a kouřit
Jak jsme už zmiňovali v jednom z předchozích odstavců, kouření a alkohol mohou podstatně ovlivňovat fungování imunitního systému. Alkohol proto, že dokáže snížit množství zdraví prospěšných bakterií ve střevech, cigarety navíc zhoršují stav dýchacích cest. Pokud jste tedy doteď pravidelně kouřili, správné fungování imunitního systému je další z mnoha důvodů, proč přestat. O tom, jak cigarety škodí sportovcům, jsme napsali i samostatný článek.
Studené pivo v létě možná přijde vhod. Častou konzumací si ale můžete vážně poškodit imunitní systém.
Zůstaňte hydratovaní
Voda je pro naše tělo naprosto nepostradatelná a velmi úzce samozřejmě souvisí i se správným fungováním imunitního systému. Pokud jste dehydratovaní, podle odborníků to negativně ovlivňuje náladu, trávení, ale i fungování srdce a ledvin, což vás může činit náchylnější k různým nemocem a oslabit váš imunitní systém.
Snižte množství stresu
Dnešní doba je sice v mnoha ohledech nesmírně hektická, snažte se ale určitým způsobem jeho hladinu snížit. Neprospívá to totiž ani celkovému zdravotnímu stavu, ani vašemu imunitnímu systému – a typickým příkladem může být třeba to, že po nějakém dlouhodobém stresovém období (jako je dokončení důležitého úkolu v práci) na vás může přijít nějaká lehká forma běžného onemocnění jako je rýma nebo chřipka.
Nahraďte přidaný cukr ovocem
Jelikož imunitní systém velmi úzce souvisí se zdravím střev, naprosto určující vliv má samozřejmě i složení vašeho jídelníčku. Od věci tak rozhodně není vyřadit z jídelníčku většinu přidaného cukru (ať už z dezertů, slazených nápojů nebo čehokoliv jiného) a zvýšit množství konzumovaného ovoce a zeleniny, která je velmi bohatá třeba na vlákninu důležitou právě pro zmiňované zdraví střev. Pokud budete mít v jídelníčku nadbytek jednoduchých cukrů (a tedy i kalorií), může to vést k obezitě, která negativně souvisí s řadou onemocnění a zhoršuje tak fungování imunitního systému.
Zelenina může skutečně podpořit fungování imunitního systému – už jen kvůli vláknině, vitamínům a minerálům.
Používejte suplementy
Zařaďte suplementy, které jsou pomyslným vrcholem pyramidy funkčního imunitního systému. V našem repertoáru najdete hned 3 produkty, které mohou být pro imunitní systém velmi vhodné – kromě naší novinky v podobě extrémně silného česneku s antivirotickými i antibakteriálními účinky rozhodně sáhněte po SuperGreens PRO, kterými spolehlivě doplníte látky z ovoce a zeleniny doporučované o odstavec výše a v neposlední řadě po SuperVita PRO, kterou doplníte vitamíny a minerály v těch nejvíce vstřebatelných formách. Pro komplexnost Super Vity jsme ji věnovali celý samostatný článek „Nejkvalitnější multivitamín s minerály„.
Odorless Garlic 1500 |
Silný extrakt z česneku pro podporu imunity, jelikož má silné antivirové a antibakteriální účinky! Jedná se o přírodní antibiotikum. 100 dávek za pouhých 149 Kč. |
Chci Odorless Garlic 1500! |
Nebojte se lehkého cvičení
I když si to spousta mladých sportovců neuvědomuje, náročné tréninky nejsou vyčerpávající jen pro svaly, ale také pro imunitní systém. Pokud se delší dobu pohybujete na hraně přetrénování, může se klidně stát, že dojde ke zhoršení fungování vaší obranyschopnosti. Naproti tomu jen lehká sportovní aktivita může imunitu naopak prokazatelně podpořit, a proto je rozhodně na místě jí věnovat odpovídající pozornost.
Skvělým příkladem lehkého cvičení je například jóga.
Vylezte na sluníčko
Slunce není jenom zdrojem světla a tepla, ale můžeme si díky němu vytvářet i vitamín D, který je spolu s vitamíny C a E nesmírně důležitý pro správné fungování imunitního systému. Možná právě proto vědecké studie často spojují nízkou hladinu vitamínu D právě se zvýšeným rizikem vzniku některých onemocnění.
Vitamín D3 |
Zásadní imunity booster zejména v podzimních a zimních měsících. Vitamín D3 je nesmírně důležitý pro imunitu a jeho doplňování v podzimních a zimních měsících je nutností. |
Chci Vitamín D3! |
Dodržujte základy hygieny
Pamatujete, jak jsme na začátku dnešního článku mluvili o první linii našeho imunitního systému? Jedná se o kůži a slizniční membrány a o ty je také nesmírně důležité se starat – pokud to náhodou neděláte, podpořit svůj imunitní systém můžete i pravidelným dodržováním zásad hygieny. Umývejte si často ruce, čistěte si zuby a pravidelně se sprchujte.
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že imunita, ačkoliv je obvykle poměrně jednoduše definována, je ve skutečnosti nesmírně složitý a komplexní proces. Je ovlivněný řadou proměnných, na které si musíte dávat pozor a pokud chcete svou imunitu posunout mílovými kroky kupředu, musíte změnit životosprávu – ideální je vyměnit přidaný cukr za ovoce a zeleninu, přestat pít alkohol i kouřit cigarety, dostatečně spát a snížit množství stresu. Uvidíte, že se pak nejen během dlouhých zimních měsíců budete cítit mnohem lépe než se špatnou imunitou.