Hořčík je každému sportovci pravděpodobně dobře známý. Je to jeden z nejdůležitějších minerálů v našem těle, který stojí za obrovským množstvím chemických procesů v lidském organismu. Dnes se ale zaměříme pouze na úzkou výseč pozitivních vlivů, které hořčík dokáže našemu tělu poskytnout. Řeč bude o spánku a o všem s ním spojeném. „Úzká výseč” pozitivních vlivů na spánek je ve skutečnosti vlastně docela široká, a proto je potřeba tomuhle tématu věnovat trochu více času. Jak moc dokáže hořčík zlepšit náš spánek a je opravdu potřeba ho suplementovat? To a mnohem víc se dozvíš v dnešním článku.
Obsah článku
Vše, co potřebuješ o hořčíku vědět
Magnesium je jedním z nejvíc deficitních minerálů v těle sportovců všeho druhu. Vysoká fyzická zátěž má za následek také vyšší nároky na příjem hořčíku, na to ale sportovci velmi často zapomínají. Jaké benefity dokáže tělu přinést a proč by neměl chybět na tvé poličce se suplementy se dozvíš v článku Hořčík – stále opomíjený základ suplementace. Jenom ve zkratce ale připomenu, že hořčík má velice pozitivní vliv na svalovou výkonnost a pomáhá odstraňovat laktát ze svalů. Často se používá také jako prevence proti migrénám a depresím, snižuje vysoký krevní tlak a udržuje pod kontrolou hladinu cukru v krvi. Pro nás je v tuhle chvíli ale důležité především to, že zlepšuje kvalitu spánku.
Hořčík – stále opomíjený základ suplementace
Obsah článku Co je hořčík vlastně zač? Jaké má hořčík benefity? Jaké jsou produkty Czech Virus? Jak a kdy hořčík dávkovat? Závěr O tom, že vitamíny a minerály by
Hlubší a kvalitnější spánek
Benefity hořčíku spojené se spaním byly několikrát potvrzené vědeckými studiemi. Dostatečný příjem magnesia v první řadě úzce souvisí s efektivitou spánku. Pod tímto pojmem se rozumí doba strávená v posteli, během které člověk spí. Lidé trpící problémy se spánkem dlouho usínají a v noci se často budí. Jejich spánková efektivita je proto velice nízká. S tímto problémem dokáže hořčík velmi efektivně pomoct. Příjem hořčíku je dle výše zmínené studie provázán také s množstvím melatoninu vyplaveného do mozku, ale o souvislosti těchto dvou látek si povíme více až za chvilku. Důležité je také zmínit skutečnost, že lidé s dostatečným příjmem hořčíku zažívají mnohem hlubší a vydatnější spánek. Nedostatkem hlubokého spánku trpí především lidé, kteří v noci často ponocují, protože vlivem cirkadiánního rytmu se lidské tělo dokáže do opravdu hlubokého spánku ponořit nejlépe někdy mezi 23. hodinou a půlnocí (je to ale velice individuální).
Existují také studie dokazující přesně opačný efekt v případě, že tělo trpí nedostatkem magnesia. Provázanost mezi hlubokým spánkem a hladinou hořčíku je proto naprosto jasná. Ukázalo se, že zvýšený příjem hořčíku zabraňuje brzkému rannímu vstávání a nepřímo také napomáhá rychlému usínání (díky provázanosti s melatoninem). A to ani nemluvím o všech pozitivních efektech, které má magnesium na regeneraci svalů v průběhu spánku. V konečném důsledku tak není pochyb o tom, že dostatečný příjem hořčíku by měl být prioritou každého sportovce a vlastně i každého nesportujícího člověka. Kvalita spánku je totiž klíčová pro všechny aspekty života.
Hluboký spánek je mimořádně důležitý proces, který nesmíme brát na lehkou váhu.
Nepřímé vlivy hořčíku na spánek
Hořčík nepůsobí blahodárně jenom na spánek. Výše jsem zmínil, že se využívá jako prevence proti depresi. Ta je dnes velice rozšířenou civilizační chorobou sužující v České republice asi 5 % obyvatel. Podobně jako ostatní psychické poruchy ani deprese nejde ruku v ruce s dobrým spánkem. Právě naopak. Provázanost deprese a hladiny hořčíku v těle byla vědecky dokázána. To znamená, že zvýšený příjem hořčíku dokáže zmírnit projevy depresí, a tím pádem nepřímo zlepšit kvalitu spánku. Nutno podotknout, že magnesium rozhodně neslouží jako lék na jakoukoliv psychickou poruchu, ale pouze jako lehce dostupná prevence. V případě psychických problémů by měl člověk navštívit specializovaného lékaře. Z benefitů hořčíku ale mohou těžit i lidé, kteří jsou během dne jednoduše vystaveni stresu, což se pochopitelně na spánku také podepíše. Takových lidí bude ale určitě mnohem více než 5%.
Deprese a stres brání kvalitnímu spánku. To se následně může negativně promítnout na zdraví člověka.
Hořčík dokáže také pomoci lidem trpícím syndromem neklidných nohou. Při této diagnóze má člověk neustále nutkání pohybovat končetinami, především nohami. Toto nutkání někdy provází svědění nebo dokonce silné bolesti. Projevy tohoto syndromu jsou nejsilnější v klidovém režimu. Tím se opět dostáváme ke spánku. Je totiž velice těžké usnout nebo vydržet spát, když máte neustále bolesti nohou a potřebujete s nimi pohybovat. Z toho plyne další řada vážných zdravotních problémů zapříčiněných nespavostí. Ukázalo se, že dostatečná hladina hořčíku v těle může do jisté míry utlumit projevy SNN a díky tomu vytvořit příznivější podmínky pro spánek.
Hořčík a jeho vliv na tvorbu melatoninu
Jak funguje melatonin a proč je pro usínání nepostradatelný jsme už rozebrali v nedávném článku.
Melatonin a jeho vliv na zlepšení spánku
Problematiku spánku jsme na našem webu už několikrát probírali. Veškeré procesy související s růstem svalů nebo s hubnutím jsou spánkem výrazně ovlivněny. V noci totiž regeneruje náš nervový systém
Zjednodušeně řečeno potřebujeme, aby se nám do mozku každý večer vyplavilo co nejvíce melatoninu, který dá zbytku těla jasný signál, že je čas jít spát. Studie ukazují, že příjem dostatečného množství hořčíku má na tvorbu melatoninu pozitivní vliv. To má za následek rychlejší usínání a pochopitelně lepší spánek. Hořčík a melatonin fungují zcela odlišně, ale obě dvě látky jsou pro spánek očividně naprosto klíčové. Zatímco melatonin dává tělu pokyn ke spánku a pomáhá udržet stálý denní rytmus, hořčík se podílí na nespočtu procesů v těle, přičemž velice výrazně napomáhá dosáhnout hlubokého spánku. Kombinace hormonu spánku a magnesia má na usínání, kvalitu a hloubku spánku ještě lepší vliv, než když je suplementována pouze jedna látka samostatně.
Hořčík ve stravě
V běžné stravě se hořčík objevuje poměrně bohatě. U sportovců jsou ale nároky na jeho příjem mnohem vyšší než u zbytku populace. Proto je pochopitelně na místě zvážit jeho suplementaci pomocí doplňků stravy. V ideálním světě bychom všechny potřebné látky přijali v běžné stravě a se suplementy bychom si nemuseli vůbec lámat hlavu. Bohužel v ideálním světě nežijeme a přijmout veškeré potřebné vitamíny a minerály pouhou pestrou stravou je zkrátka utopie. Naštěstí dnes existuje velice velké množství doplňků stravy obsahujících hořčík, takže není problém si vybrat. Ani Czech Virus pochopitelně nezaostává za konkurencí.
Hluboký spánek je mimořádně důležitý proces, který nesmíme brát na lehkou váhu.
Proč vybrat Czech Virus?
Hořčík seženete téměř v jakémkoliv supermarketu asi za 20 korun. Tyhle přípravky prodávané většinou ve formě šumivých tablet můžou sice docela dobře chutnat, ale z hlediska využitelnosti se budou pohybovat v podstatě na nule. V Czech Virus ale dbáme na kvalitu, a proto jsme zvolili ty nejlépe využitelné formy hořčíku, které mají pro tělo spoustu benefitů. Na našem e-shopu najdeš produkty obsahující vysoce účinnou formu hořčíku v podobně bisglycinátu. Ten má na tělo uvolňující efekt, takže skvěle působí před spánkem. Přidali jsme ho do našeho ZMA MAX, kde kromě něj najdeš také zinek a vitamín B6 pro zajištění opravdu hlubokého a ničím nerušeného spánku.
Naopak do Supreme Magnesium Complex jsme k bisglycinátu přidali ještě citrát a malát. První z nich skvělým způsobem podporuje trávení, zatímco druhý má energizující účinek. Výsledkem je doplněk s maximální možnou využitelností, protože každá forma hořčíku se vstřebává jinak rychle a zajišťuje tak dostatečný příjem hořčíku během celého dne.
Supreme Magnesium Complex |
Trojkombinace těch nejlépe vstřebatelných forem hořčíku, které se užívají ve formě instatního nápoje, který rozmícháš v šejkru. |
Chci Supreme Magnesium Complex! |
Závěrečné shrnutí
Hořčík poskytuje lidskému tělu opravdu velké množství benefitů. Patří mezi ně mimo jiné zlepšení kvality a hloubky spánku. Nedostatek hořčíku v těle má na spánek přesně opačný vliv. Kromě toho pomáhá hořčík zlepšovat spánek nepřímo, například jako prevence proti depresím. Navíc je poměrně úzce provázán také s melatoninem. Obě látky dohromady dokáží zajistit mnohem lepší spánek, protože hořčík podporuje vylučování melatoninu do mozku. Hořčík je pro většinu lidí deficitním minerálem, proto se doporučuje jeho suplementace pomocí doplňků stravy. Pro lepší spánek je nejlepší volbou ZMA MAX od Czech Virusu, do kterého jsme kromě hořčíku přidali také zinek a vitamín B6 pro zajištění ničím nerušeného hlubokého spánku.