Obsah článku
Jelikož jsme vnitrozemský stát, spotřeba a vlastně ani dostupnost ryb u nás není ani zdaleka taková, jako v mnohých přímořských státech. A to se projevuje tak, že jen málokdo z nás jí tolik ryb, kolik by bylo z hlediska zdravého životního stylu optimální. Je tedy jasné, že suplementace omega 3 mastných kyselin je velmi důležitá. Přesto ji mnoho sportovců ignoruje a stále neví, jak vybrat kvalitní doplněk a kolik ho následně užívat pro maximální efekt. Dnešní článek bude naštěstí komplexní příručkou, v níž se začátečníci i pokročilí dozvědí vše potřebné.
Jaký je rozdíl mezi EPA, DHA a ALA?
Pokud jste někdy používali omega 3 mastné kyseliny, jistě víte, že ve složení jsou uvedeny dvě zkratky – EPA a DHA. Víte ale, co to je? Jedná se o dvě nenasycené mastné kyseliny s poměrně dlouhým řetězcem. Zatímco EPA (kyselina eikosapentaenová) udržuje normální hladinu cholesterolu a triglyceridů, DHA (kyselina dokosahexaenová) se podílí spíše na správném fungování kognitivních funkcí a kardiovaskulárního systému.
V různých doplňcích stravy či na obalech potravin se ale objevuje také ALA, jež bývá prezentována jako plnohodnotná alternativa vhodná například pro vegany. Jedná se o kyselinu alfa-linolenovou, která sice bývá často dávána do souvislosti s předchozími mastnými kyselinami, ale ve skutečnosti je naprosto odlišná. Kratší struktura zapříčiňuje odlišný metabolismus a ALA tak má primární využití jako zdroj energie. Naše tělo by kratší řetězec ALA dokázalo prodloužit, a přestože by to bylo velmi ztrátové, tak konvertovat část ALA na DHA. V praxi ale po podání ALA dle odborných zdrojů vůbec nedošlo ke zvýšení hladiny DHA a kromě toho, že je ALA dobrým zdrojem energie, nemá minimálně v porovnání s EPA a DHA takový efekt.
Skvělým zdrojem omega 3 je například losos, tuňák, avokádo nebo třeba různé ořechy.
Benefity a negativa omega 3 mastných kyselin
O benefitech omega 3 bylo napsáno opravdu mnohé. Jelikož ve světě jsou poměrně populárním doplňkem, jsou často předmětem vědeckých studií. Za zmínku stojí třeba vědecké studie, které mluví o protizánětlivém působení omega 3, možné úlevě při bolestech kloubů, zlepšení kvality pleti a s tím spojené redukci akné, snížení hladiny LDL cholesterolu a dokonce pozitivně ovlivňují i kvalitu a délku spánku. A pokud vám tu stále chybí něco, z čeho byste mohli profitovat jako sportovci, pak byste měli vědět, že podle dosavadních zjištění dokáže pravidelný přísun omega 3 zabraňovat katabolismu svalů.
Na straně druhé je ale nutné zmínit i některá negativa. Jediný problém nastává v případě, že koupíte nekvalitní omega 3, které mohou být bohaté na obsah těžkých kovů. Mezi těžké kovy patří například:
- kadmium, jež se do přírody dostává kvůli znečištění fosilními palivy nebo hnojivy a může negativně ovlivňovat rozmnožovací soustavu živočichů
- měď, která je v malém množství samozřejmě velmi prospěšná, ale ve větším se stává zejména pro živočichy toxickou
- olovo, které negativně ovlivňuje zejména nedospělé jedince (a to jak v případě lidí, tak zvířat) a čím menší živočich je, tím větší negativa pro něj nadměrné vystavení olovu může mít.
Naštěstí existují i různé nezávislé testy, jakým je například dTest, které obsah těžkých kovů v doplňcích zkoumají. A můžeme vás uklidnit, naše Omega 3 Max vyšly z jejich testování po stránce obsahu těžkých kovů vůbec nejlépe, jak to jen bylo možné.
Při výběru omega 3 mastných kyselin rozhodně neplatí, že jsou všechny stejné. Těm nejlevnějším je lepší se vyhnout.
Jaký produkt doporučujeme vybrat?
Jedna stará a nepříliš známá poučka říká, že správný poměr mezi EPA a DHA by měl u doplňků, které jsou přirozené a dobře využitelné, být 1,8:1,2. A naštěstí to většina doplňků na trhu splňuje. Vůbec nejčastěji se můžete setkat s doplňky, které obsahují v 1000 mg rybího oleje 180 mg EPA a 120 mg DHA. To je případ třeba i našich Omega 3 Max, které jsou skvělou volbou pro všechny sportovce, kteří si třeba jednou týdně dopřávají ryby a chtějí jen navýšit množství omega 3 na požadovanou úroveň.
Omega 3 MAX |
Zdroj nenasycených mastných kyselin obohacených o vitamín E se standartním obsahem EPA/DHA v poměru 180/120 |
Chci Omega 3 MAX! |
Pak samozřejmě existují i koncentrovanější varianty, které mohou přijít vhod buď sportovcům na profesionální úrovni, nebo těm z vás, kteří vůbec nekonzumují ryby nebo mají určitou formu nízkotučných diet a chtějí přesto dbát na dostatek omega 3 ve stravě. Stále je ale dobré dbát na výše uvedený poměr. To odráží třeba i naše Supreme Omega 3, které v 1000 mg rybího oleje obsahují 330 mg EPA a 220 mg DHA. Oba naše produkty navíc obsahují i vitamín E, který zabraňuje oxidaci produktu a zároveň chrání vaše buňky před oxidačním stresem.
SUPREME Omega 3 |
Zdroj nenasycených mastných kyselin obohacených o vitamín E s navýšeným obsahem EPA/DHA v poměru 330/220 |
Chci SUPREME Omega 3! |
Další skvělou volbou je olej z krillu, protože obsahuje omega 3 ve formě dobře využitelných fosfolipidů. Tam nicméně musíte počítat s hodně vysokou cenou.
Pokud omega 3 náhodou neobsahují vitamín E, doporučujeme se jim vyhnout.
Jaké dávkování omega 3 doporučujeme?
Dlouhá léta se mělo za to, že vůbec nejoptimálnější je užívat každý den plus mínus 250 mg EPA a DHA. žož de facto zvládnete pokrýt jedinou kapslí slabších omega 3 mastných kyselin. A přestože již při takové dávce zvládnete pocítit určité benefity (EFSA dokonce na svých stránkách toto množství doporučuje v souvislosti s většinou výhod omega 3), stále častěji se ukazuje, že toto množství by mělo být i o něco vyšší. A podle nás tím spíše, pokud intenzivně trénujete a nedopřáváte si alespoň dvakrát týdně rybu v určité formě.
Z našich zkušeností bychom doporučovali alespoň 500-1000 mg těchto dvou mastných kyselin denně. To odpovídá zhruba 3 tabletám běžných doplňků. Pokud patříte mezi vrcholové sportovce a nebo máte zvýšený příjem omega 3 stanovený z jiných důvodů, může se dávka vyšplhat dokonce i na 5 až 10 gramů – a v takovém případě již rozhodně přijdou vhod silnější omega 3, například naše Supreme Omega 3.
V každém případě doporučujeme omega 3 užívat vždy s jídlem. Pokud přijímáte více než 3 kapsle denně, berte je ve dvou denních dávkách. Jednak při konzumaci s jídlem necítíte v ústech rybí pachuť a jednak můžete zvýšit anabolickou odezvu buněk, jak ukazují nové vědecké studie.
Jak nejlépe omega 3 skladovat?
O tom, že je dobré mít doma zásobu různých doplňků, není třeba dlouze diskutovat. V případě omega 3 se ale nikdy nevyplatí nakoupit několik balení na rok dopředu, protože jsou tyto kyseliny velmi náchylné. Zejména jim podle dostupných výzkumů vadí vyšší teplota, vystavení vzduchu a nebo působení světla . Vůbec nejlepší je proto skladování na tmavém, suchém a chladném místě. Mnoho lidí dokonce doporučuje nechat omega 3 po načnutí v lednici. Ve všech případech je ale dobré omega 3 po načnutí spotřebovat co nejdříve a nenechávat je zbytečně dlouho otevřené. Pokud by se vám náhodou zdálo, že omega 3 ztratily chuť či charakteristický zápach, dá se předpokládat, že došlo k jejich poškození a doporučujeme je v takovém případě vyhodit.
Pokud z omega 3 necítíte charakteristickou rybí vůni a chuť, pravděpodobně došlo k určitému poškození.
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že omega 3 mastné kyseliny jsou nesmírně důležité. Každý člověk, který nejí dostatek ryb, by měl nad jejich užíváním přemýšlet. Pokud patříte mezi rekreační sportovce a váš jídelníček je vyvážený, budou vám stačit Omega 3 Max, u nichž zaručujeme nejnižší možný obsah těžkých kovů, což potvrzují i nezávislé testy. Pro profesionální sportovce se zvýšeným příjmem můžeme doporučit spíše koncentrovanější Supreme Omega 3. Doplňky stravy s obsahem ALA vám vůbec nedoporučujeme. Stejně tak jako není nutná suplementace Omega 6 či Omega 9 mastných kyselin. Vhodné je doplněk skladovat na tmavém a suchém místě. A nakonec mastné kyseliny rozložit do dvou denních dávek – nejlépe však s jídlem.